Слайд 3 Слайд 4 Слайд 1 Слайд 2

 

"Беседы- занатия по слушанию классической музыки с детьми по теме "Сказка в музыке"

"Беседы- занатия по слушанию классической музыки с детьми по теме "Сказка в музыке"

Гайшинец Наталия Анатольевна
музыкальный руководитель ДНЗ №157
г.Мариуполь, Украина

 

 

 

 

"Беседы-занятия по слушанию классической музыки с детьми старшей группы по теме "Сказка в музыке"

 

№1. Казка в музиці. Дід Мороз

Дід Мороз. Р.Шуман

1 заняття.

Мета заняття. Розвивати вміння висловлюватися про емоційно-образний зміст музики.

Хід заняття.

Музичний керівник. Діти, незабаром до нас надійде найчарівніше, найвеселіше свято, якого ви так чекаєте. Що це за свято?

Діти. Новий рік.

Музичний керівник. А що буває на Новий рік?

Діти. Ставлять ялинку, прикрашають іграшками, вогниками; приходить Дід Мороз, приносить даруночки.

Музичний керівник. Так, невдозі до вас прийде Дідусь Мороз. А який він, Дід Мороз? Давайте послухаємо, як про це нам розповість музика. Сьогодні ви познайомитеся з музичною п’єсою відомого німецького композитора Роберта Шумана.

Роберт Шуман

(1810 – 1856)

Німецький композитор, педагог, впливовий музичний критик.

Музичний керівник. Цей чудовий композитор та педагог написав багато цікавих п’єс для дітей під назвою «Альбом для юнацтва». Серед них є казкова п'єса «Дід Мороз», яку ми зараз почуємо.

(Музичний керівник виконує п’єсу «Дід Мороз» Роберта Шумана.)

Музичний керівник. Діти, якою була музика?

Діти. Музика спочатку сувора, таємнича, загрозлива, а потім – ніжна, лагідна, мрійлива. Потім знову сувора.

Музичний керіник. Так, музика спочатку та наприкінці сувора. Дід Мороз обходить свої володіння, суворо слідкує, щоб усі ялинки та древа у лісі були обсипані снігом, щоб усюди був лад. Він нікому не дасть попуску. Але всередині музика лагідна, бо Дід Мороз зібрав подаруночки для дітей і уявляє, як він буде їх дарувати своїм улюбленим дітлахам.

            Йшов по лісу дід Мороз мимо кленів та беріз,

            Мимо просік, мимо пнів, йшов по лісу вісім днів.

            Він по бору проходив – і ялинку нарядив.

            На Новий рік він вночі дятям принесе її.

То ж який Дід Мороз насправді?

Діти. Суворий, але й добрий та лагідний одночасно.

(Музичний керівник виконує п’єсу ще раз.)

2 заняття.

Мета заняття. Впізнавати знайомий твір за фрагментом. Розрізняти характер частин п’єси.

Хід заняття.

Музичний керівник. Діти, послухайте знайому вам п’єсу. Згадайте її назву та прізвище автора. (Виконує фрагмент.)

Діти. «Дід Мороз» Роберта Шумана.

Музичний керівник. Діти, давайте пригадаємо, якою була музика, який Дід Мороз?

Діти. Спочатку та наприкінці –  сувора, таємнича, а всередині – м’яка, ніжна, лагідна.

Музичний керівник. Чому ви так визначили характер музики та Діда Мороза?

Діти. Спочатку музика була голосна, сувора, сердита, бо Дід Мороз обходив свої володіння та слідкував, щоб усюди був порядок. Потім музика стає плавною, ніжною, бо Дід Мороз пригадує своїх друзів-дітей, до яких він йде в гості. А потім знову сувора, таємнича музика – Дід Мороз йде далі засніженим лісом.

Музичний керівник. Так, спочатку ми ніби чуємо розмірений крок Діда Мороза по снігу, завивання крижаної заметілі, рапотові пориви вітру. Виникають загрозливі, тривожні інтонації. Музика звучить погрозливо, насторожено, таємниче. (Музичний керівник виконує першу частину.) Та потім сувору музику змінює ніжна та лагідна. Ніби заметіль припинилася, і Дід Мороз сів відпочивати під ялинкою. Він розглядає подарунки в мішку та мріє про зустріч з дітьми. Інтонації стають мрійливими, лагідними, добрими. (Музичний керівник виконує другу частину.) Дід Мороз відпочив та рушив далі. І музика знову стає суворою, голосною, сердитою. Знову Дід Мороз уважно слідкує за всім, що трапляється у лісі та порядкує. (Музичний керівник виконує третю частину, а потім вдруге – всю п’єсу.)

3 заняття.

Мета заняття. Вчити дітей розрізняти яскраві інтонації, засоби виразності музики: регістр, характер звуковедення (плавний або уривчастий), динаміку.

Хід заняття.

Музичний керівник. Як називається п’єса, яку я вам зараз виконаю?

(Музичний керівник виконує п’єсу «Дід Мороз» Р. Шумана)

Діти. «Дід Мороз» Роберта Шумана.

Музичний керівник. Скільки в ній частин? І які вони?

Діти. Три частини. Перша та третя – суворі, таємничі, друга – ніжна та лагідна.

Музичний керівник. А чому ви почули, що перша та друга частина звучать суворо, тривожно, а друга – ніжно, ласкаво? Перша та друга частини гучні, уривчасті. Колючі інтонації роблять їх тривожними, неспокійними, таємничими. На прикінці фраз – гучні, гострі акценти. (Музичний керівник виконує уривок з першої частини.) Музика звучить у низькому регістрі. Темп здається помірно швидким. Дід Мороз впевнено просувається лісом. Та якщо уважно прислухатися до музики, в середині вона кардинально змінюється. Мелодія стає повільною, плавною, співучою, лагідною, неквапливою. Спокіний темп, неголосне звучання, плавні, ласкаві інтонації мелодії створюють ніжний характер музики. Музика звучить у високому регістрі. Дід Мороз замріявся. Мелодія стає схожа на колискову – неквапливу, ніжну, спокійну, мрійливу. (Музичний керівник виконує уривок з другої частини.) Це була середня частина п’єси. Та ось музика знову стає таємничою, стривоженою, напруженою. Саме це напружене звучання у п’єсі – її кульмінація. І закінчується музика тими ж самими гострими яскравими акцентами. (Музичний керівник виконує зкінчення п’єси.) А тепер послухайте знову всю п’єсу та подивіться відеопрезентацію з ілюстраціями до п’єси «Дід Мороз» Роберта Шумана.

(Діти уважно слухають п’єсу «Дід Мороз» Роберта Шумана в записі та дивляться відеопрезентацію з ілюстраціями.)

 

№2. Казка в музиці. Гном

Хоровод гномів (уривок). А.Бадзіні

1 заняття.

Мета заняття. Вчити дітей розрізняти образотворчість музики, її настрій.

Хід заняття.

Музичний керівник. Діти, ви занєте, хто такі гноми?

Діти. Це казкові маленькі чоловічки.

Музичний керівник. Так, гноми – це фантастичні істоти, маленькі карлики. В казках кажуть, що вони охороняють клади зі скарбами, які ховають під землею. Можливо, ви дивилися мультиплікаційний фільм «Білосніжка та сім гномів»? Він розповідає про гномів, які добували алмази, висікаючи їх молотками з гірських порід у печерах. Вони щоранку йшли на роботу, а ввечері поверталися до свого будиночку. Ці гноми були добрими.

Іноді гноми влаштовують у себе свято, і тоді вони грають на музичних інструментах та танцюють. Сьогодні ви познайомитеся з п’єсою італійського композитора Антоніо Бадзіні «Хоровод гномів».

Антоніо Бадзіні

                                                                          (1818 – 1897)

Італійський скрипаль, композитор та музичний педагог.

Музичний керівник. Діти, як вам здається, про яких гномів розповідається в п’єсі Антоніо Бадзіні – добрих чи злих?

(Діти уважно слухають уривок з п’єси «Хоровод гномів» Антоніо Бадзіні в записі.)

Діти. Гноми злі.

Музичний керівник. А чому ви так вирішили? Адже гноми веселяться, у них свято.

Діти. Музика фантастична, недобра, стрімка, запальна.

Музичний керівник. Так, хоча й гноми веселяться, музику неможливо назвати веселою та радісною. Бо характер гномів проявляється навіть в веселощах. Вони недобрі, хитрі, підступні. І музика добре передає характер цих казкових персонажів. Вона якась хижа, люта, жорстока, неприборкана, безмірно злобна, лиходійська.

            На галявинці за тином, збудував собі хатину,

            Весляться злісні гноми та влаштовують прийоми.

            Всі справляють новосілля та танцюють без зусилля.

(Діти вдруге слухають увесь уривок з п’єси «Хоровод гномів» А.Бадзіні.)

2 заняття.

Мета заняття. Вчити дітей розрізняти риси танцювальності, зміну темпу музики.

Хід заняття.

Музичний керівник. Діти, послухайте знайому вам п’єсу. Згадайте її назву та прізвище автора. (Звучить фрагмент п’єси «Хоровод гномів» А.Бадзіні в записі.)

Діти. «Хоровод гномів» Антоніо Бадзіні.

Музичний керівник. Так, це «Хоровод гномів». А чому п’єса називається «Хоровод гномів»? Що таке хоровод?

Діти. Хоровод – це танок. Всі беруться за руки та танцюють в колі.

Музичний керівник. Але цей хоровод незвичайний, казковий. Зазвичай, хоровод – це плавний танок. А в «Хороводі гномів» темп музики дуже швидкий, запальний, нестримний. Іноді можна почути несподівані акценти, кружляння, швидкий біг. Іноді гноми зупиняються, щоб віддихатися. І музика ніби наштовхується на щось, зненацька зупиняється. (Звучить маленький уривок в записі.)

Музичний керівник. Та потім мелодія знову звучить у скаженому темпі, яскраво, але дуже зловісно та загрозливо. (Звучить маленький уривок в записі.) Чи хотіли би ви попасти на таке свято до гномів?

Діти. Ні! Це небезпечно.

(Діти вдруге слухають уривок з п’єси «Хоровод гномів» А.Бадзіні.)

3 заняття.

Мета заняття. Вчити дітей передавати характер музики в образних і танцювальних рухах.

Хід заняття.

Музичний керівник. Діти, ви познайомилися з п’єсою «Хоровод гномів» композитора Антоніо Бадзіні. Послухайте її ще раз та подивіться відеопрезентацію з ілюстраціями до неї.

(Діти уважно слухають уривок з п’єси «Хоровод гномів» А.Бадзіні в записі та дивляться відеопрезентацію з відповідними ілюстраціями.)

Музичний керівник. В музиці можна почути акценти, біг. Вона звучить голосно, різко, шалено. Як танцюють гноми?

Діти. Запально, завзято, злісно. Вони дуже швидко рухаються по колу, але іноді зупиняються, щоб відпочити.

Музичний керівник. Намалюйте вдома цей хоровод гномів. А зараз давйте спробуємо передати характер цієї п’єси в рухах.

(Діти інсценують п’єсу за допомогою танцювальних та образних рухів.)

 

СКАЧАТЬ ВСЕ КОНСПЕКТЫ ЗАНЯТИЙ