Слайд 3 Слайд 4 Слайд 1 Слайд 2

 

Заняття по впровдженню методики Карла Орфа в музичне навчання дошкільнят.

Заняття по впровдженню методики Карла Орфа в музичне навчання дошкільнят.

Самойленко Лариса Леонідівна,

музичний керівник
ДНВК (ясла - садок) "Калинонька"
м. Новомиргород Кіровоградська область
 
 
 
 
 
Заняття по впровдженню методики Карла Орфа в музичне навчання дошкільнят.

Програмовий зміст, пізнавальна мета:

закріпити знаття дітей про:
- жанри музики; ноти, як музичні знаки, терміни «нотний стан», «композитор»;
- розподіл музичних інструментів на музичні та шумові;
-вміння відтворювати ритмічний малюнок, запропонований музичним керівником.

Розвивальна:
- случати і прислухатися, концентруватися на виконанні завдання;
- грати в оркестрі та підгрупами;
- імпровізувати та фантазувати під час виконання танцювальних рухів.

Виховна:
виховувати:
- гарний музичний смак;
- любов до музики;
- вміння відчувати і самовиражатися в музиці.

       Хід заняття:

(Під звуки бубна діти маршем заходять до музичної зали і рухаються по колу відповідно до заданого ритму(марш, біг) потім стають півколом).

Музичний керівник:
Діти! Кожного разу, коли люди зустрічаються, вони вітаються , вірно? Але ми з вами знаходимось де? (в музичній залі), тому і вітання у нас буде незвичним. Ми привітаємось музикально.

             (Звучить музичне вітання «Добрий день вам, діти»)

Сьогодні  на нашому занятті присутні гості і нам обов’язково треба з ними привітатися.

            (Музичне привітання «Добрий день вам, гості». Діти сідають на стільці)

Давайте пригадаємо з вами:
- якщо зустрічаються музика і слова, що утворюється? (пісня)
- якщо зустрічаються рухи і музика, що утворюється? (таночок)
- а якщо музика не зустріла слова і рухи утворюється що?(мелодія) і її можна просто слухати або виконувати на музичних інструментах? Які ви знаєте музичні інструменти?

Може хтось мені допоможе пригадати на які групи діляться всі музичні інструменти?( Струнні, ударні, клавішні, духові)
Всі ви великі розумники! Я вам пропоную послухати мелодії, визначити, що звучить: полька, вальс чи марш, вказати на якому музичному інструменті виконують цю мелодію.

(Діти на слух визначають звучання того чи іншого музичного інструмента і різновид жанра. Далі добирають пари картинок, де зображені інструменти і виконання польки, вальсу чи маршу))

А зараз пропоную вам виконати вам крок польки, вальсу чи маршу, відповідно до почутої мелодії.

Гарно ви справились і з цим завданням.
Присядьте відпочиньте і дайте відповідь на моє запитання:

Якщо ми хочемо записати нашу мову – ми записуємо слова. А щоб записати музику – нам потрібні…(ноти, нотні знаки)

Молодці! Ноти наші живуть на…(нотному стані, п’яти лінійках, на своїй вулиці).

Нотки можуть жити і під лінійкою, і над лінійкою. А від того де поселиться нотка залежить, яка буде музика . Я вам пропоную самостійно створити музику, поставити нотки на нотному стані там, де вам подобається, а я зіграю ту мелодію, яку ви створили.

(діти по черзі довільно розставляють на нотному стані картинки нот, а музичний керівник програє задану мелодію)

- Ви справжні композитори! А хто такі композитори?( Люди, які придумують, створюють музику).

-Підбираючи пари картинкам ми пригадали з вами багато музичних інструментів, але зовсім не згадали про ось такі інструменти( На столі представлені шумові інструменти) Як вони називаються, чому?

 Інструменти, які шумлять, тарабанять, тріщать, шурхотять, торохкотять – шумові. Їх звучання не  можна записати нотами, але можна записати ритм і зіграти його на шумових інструментах . Ритм ще можна проплескати, протупотіти. Давайте лише пригадаємо як називаються довгі ноти(та,та) і короткі ноти (ті,ті, ті,ті).

    ( музичний керівник пропонує картинки з різними ритмічними малюнками і діти відтворюють ритм)

- Чудово ви справляєтесь з усіма завданням. А чи зможете ви самостійно визначити ритм у промовлянці «Сніг, сніжок»:

Сніг, сніг, сніг – сніжок застелив увесь лужок.
А санчата вжик, вжик із горочки вмить, вмить
.

( музичний керівник пропонує дітям проплескати даний ритм, а потім відтворити на шумових інструментах.

Для виконання цього завдання широко використовуються ритмічні картки з різними ритмічними малюнками. На закінчення примовлянки чи відбивання ритму до зали заходить Сніговик, озирається навкруги)

Сніговик:
- І чому ви так шумите? Чому разом всі стукаєте? Хотів на вас розсердитись, але у вас гарно виходить, чим ви тут займаєтесь?

Музичний керівник:
- Добрий день, Сніговичок! Ми граємо у нашому оркестрі на шумових інструментах. А ти як потрапив до нашого дитсадка?

Сніговичок:
Аж на Північному полюсі чути ваші концерти і дуже мені захотілося разом з вами пограти, але я не маю шумових інструментів і музичних також…

Музичний керівник:
 Не засмучуйся, Сніговичок! Можна і без музичних та шумових інструментів створити різні звуки: плесканням долоньок, притупуванням, плесканням по колінцях і т.д.  Хочеш подивитися який цікавий таночок з використанням таких звуків знають наші хлопчики?

Сніговик:
Звичайно!!!

Музичний керівник:

У нас є чарівні ковпачки, які можуть перетворити наших хлопчиків на гномиків. 1,2,3 чарівний ковпачок хлопчика на гномика перетвори!!!
                      (Діти виконують таночок гномиків, де використовують так звані «звуки тіла чи музику тіла»:

Оплески, плескання по колінцях, притупи, «клацання пальчиками», стукання долоньками по підлозі і т.д.)

Сніговик:
Ну такого гарного таночка я ще ніколи не бачив! Але мені важко буде так швидко рухатись. Чи не могли б ви мені запропонувати якийсь повільний таночок де можна покружляти, уявити себе сніжинкою, погратися сніжком, бо я без снігу не можу!
Музичний керівник:
Так, звичайно! І такий таночок ми тобі покажемо! Цей таночок з елементами вальсу. В ньому можна кружляти, фантазуючи і уявляючи сніг та різні зимові картини.

Сніговик:
У мне в рукавиці є чарівна сніжинка. Можна я доторкнуся до дівчаток, щоб вони перетворилися на сніжинок?

1,2,3 чарівна сніжинка усіх дівчаток на сніжинок перетвори!

 (діти виконують танок сніжинок. У таночку є частина мелодії, де дівчатка кружляють, присідають, «граються сніжком», «вальсують» - імпровізують , уявляючи себе сніжинками…)

Сніговик:
Танцювати ви мене навчили! А чи не могли б ви мені допомогти розібратися з подарункрм від Діда Мороза. Я не знаю, що з цим робити.

Музкерівник:
Ану показуй, що там у тебе! Ми допоможемо тобі!

(Сніговик виймає флешку і віддає дітям. Музичний керівник з дітьми вмикають її і знайомляться з ритмічною вправою дитячого музичного оркестру по відеозапису, визначають які потрібні шумові та музичні інструменти та відтворюють його)

Сніговик:
Ох і сподобалося мені! Тепер на Півночі ми не будемо сумувати і кожну вільну хвилинку будемо грати і танцювати! Буду вирушати в далеку дорогу на Північ!
Музичний керівник:
Сумно нам з тобою прощатися, Сніговичку, але ми тобі на прощання заспіваємо одну пісеньку, яка розповість тобі тобі про весну і тепло, адже у вас на Півночі весна дуже коротка і не така тепла.

Сніговик:
Так! А для чого ви берете ці інструменти?

Музичний керівник:
Ти побачиш, які вправні музиканти наші дошкільнята. У свій спів вони додадуть трішки свого вміння, позитиву, вправності, відчуття мелодії і ритму. Ми подаруємо тобі музичні дзвіночки, щоб вони нагадували тобі про нас. Ти можеш грати разом з нами.

                   Звучить пісня «Бурульки»
(Діти аккомпонують собі на дзвіночках, свистульках та трикутниках)

Сніговик:
Дякую, милі діти, мені вже час. До побачення!!!

Музичний керівник:
Який незвичайний гість завітав до нас і як непомітно пролетів час нашого заняття. Давайте пригадаємо чим ми займалися на занятті

(діти спільно з музичним керівником підводять підсумок заняття. Музичний керівник дітям і присутнім дарує музичні дзвіночки на згадку про зустріч. Під звуки бубна діти виходять з залу).

                                 Обладнання:

-конспект заняття;

-мп 3 записи, ноти, відеозапис;

-музичні і шумові  інструменти:

бубон, піаніно, трикутник, свищики, дзвіночки, саморобні маракаси і барабани;

-картки із зображенням музичних інструментів та кроку вальсу, маршу, польки;

-малюнок збільшеного нотного стану і нотні знаки на магнітах;

- малюнки – схеми на відбиття ритму;

-сніжинка іграшкова;

-ковпачки для гномів.

ЗАВАНТАЖИТИ МЕТОДИКУ КАРЛА ОРФА

Осіння фантазія. Танці та ігри для дошкільнят на осінню тематику.   

Зимова казка. Танці та ігри для дошкільнят на зимову тематику.

Весняна феєрія. Танці та ігри для дошкільнят на весняну тематику.

Танці на випускний бал в дитячому садку.

Танцювально-ігрова діяльність для дітей.